Knyga. Thinking, Fast and Slow – Daniel Kahneman
Siužetas. Knyga pasakoja apie mąstymo „stereotipus“. Kad būtų paprasčiau viską dėstyti, žmogaus mąstymas padalinimas į dvi sistemas. Pirmoji (pasąmonė) yra greita, turi prieigą prie visos jūsų atminties, intuityvi, atsakymai ateina iškart be pastangų. Antroji (sąmonė) yra tingi, reikalauja pastangų, naudojasi pirmosios pagalba, geba spręsti visokio tipo problemas, protauja logiškai.
Didžioji problema ta, kad galvodami darome daugybę klaidų, nes pasikliauname pirmąja sistema, kuri dažnai nėra pritaikyta šiandienio pasaulio sudėtingumui. Kita vertus, net žinodami apie klaidas, kurias padarysime, dažniausiai neturime galimybės jų išvengti. Smegenų veikimas yra per daug automatinis dažnais atvejais. Norint jį pakeisti, tenka įdėti daug pastangų.
Štai pavyzdys iš knygos. Beisbolo lazda ir kamuoliukas kainuoja 1,10 Lt. Lazda kainuoja vienu litu daugiau. Kiek kainuoja kamuoliukas?
Esu tikras, kad pirmasis atsakymas atėjęs į galvą buvo 10 ct. Net galvoti nereikėjo, jis išniro labai lengvai iš pasąmonės gelmių. Deja, teisingas atsakymas yra 5 ct. Norint jį gauti, reikia panaudoti valios ir paskaičiuoti. Tai reiškia, kad naudotis reikia antrąja sistema.
Būtent apie tokias klaidas ir kalbama knygoje. Šis pavyzdys labai trivialus. Pateiksiu kiek įmantresnį.
Inkaro efektas (angl. anchoring effect). Jei jūsų paklaustų, ar Ghandi mirė 114 metų, jūsų spėjimas būtų artimas šitam skaičiui. Tačiau, jei paklaustų, ar mirė 35, staiga, jūsų spėjimas būtų artimesnis šitam skaičiui. Tas pats galioja su prekių kainom, parodyk brangią ir kita atrodys pigesnė.
Lygiai tą patį nustatė tuomet, kai nekilnojamojo turto ekspertų buvo paprašyta įvertinti namo kainą. Vienu atveju name tyčia buvo palikta brošiūra su kažkokia kaina. Ekspertų siūlytos kainos akivaizdžiai koreliavo su tuo, kas buvo parašyta brošiūroje.
Apie dar vieną tokį efektą galite perskaityti čia: „Vertinimo paklaida: kaip meluojame sau, kitiems ir apie kitus (angl. hindsight bias)“.
Knyga atskleis nesuskaičiuojamą daugybę mąstymo spragų, kurias padarome kasdien.
Apie autorių. Daniel Kahneman yra žinomas už savo darbus tokiose psichologijos srityse kaip sprendimų priėmimas ir situacijos vertinimas. Yra Nobelio premijos laureatas už darbą elgesio ekonomikos srityje (angl. behavioral economics). Jo atradimai verčia abejoti tradicinėmis ekonomikos teorijos dogmomis.
Privalumai
- Daugybė peno apmąstymams.
- Išmoksite vieną kitą triuką, kuris praktiškai pravers gyvenime.
- Nors labai sunku pataisyti savo elgesį, bet perskaitę knygą, galėsite atpažinti bent kai kurias situacijas, kur reikia pagalvoti giliau.
- Atvers akis ir parodys, kiek kvailai elgtis yra linkę žmonės.
Trūkumai
- Sklandumas, struktūra ir dėstymas galėtų būti šiek tiek geresnis.
Į rekomenduojamų sąrašą knyga nekeliauja, tačiau ją perskaityti tikrai verta. Akiračio praplėtimą garantuoju!
Galutinis įvertinimas 9-
Ernesta Grigonyte liked this on Facebook.
Tikrai būtų įdomu paskaityti. 🙂 O uždavinys su 1,10 Lt sunkiai apibūdinamas. Atrodo taip paprasta, bet taip keista, jog reikia stipriai pasukti galvą, kad tą paprastumą suvoktum.
Labas, W 🙂
Jei toks uždavinys ir jo tariamas „suktumas“ sudomino, tuomet užtikrinu, kad knyga paliktų gerą įspūdį! 😉
[…] puikiai iliustruoja pavyzdys iš Daniel Kahneman knygos. Turime atlikti du […]