* You are viewing the archive for vasario, 2015

Kaip investuoti siekiant finansinės laisvės

pinigai ir kiausiniai

Pasyvus indeksų fondas, kaip žąsis dedanti po vieną kitą kiaušinį, bet užtikrintai.

 Rinktis pasyviai valdomus fondai

Jei fondai valdomi aktyviai, t.y., egzistuoja kažkokia komanda, kuri stengiasi išrinkti kuo geresnes akcijas, jas laiku parduoti ir nupirkti, tuomet atsiranda papildomos išlaidos darbuotojams. Taip pat, padidėja rizika pradirbti pinigus. Žinoma, kartu atsiranda mažas šansas išlošti daugiau nei visi (indeksas).

Skaičiau „Investuok“ žurnale, kad tik 20% aktyviai valdomų fondų, sugeba aplenkti indeksų fondus, t.y., 4 atvejais iš 5 pasyvus fondas laimi. Turima omeny, kad tie fondai investuoja į tas pačias įmones, pvz., į S&P 500. Pasyviai valdomas fondas pirks visko atitinkamom proporcijom, aktyviai – mėgins atrasti geriausias akcijas.

Statistika svyruoja nuo vos 7 iki 40%. Kaip bebūtų, net jei tai yra vidurkis 23,5% – tai maža tikimybė, kad pasirinksite tinkamą fondą. Tiesiog, taip darydami prisiimate papildomą riziką. Puikus šaltinis dar mažesniems skaičiams pagrįsti: http://www.investologija.lt/LT/pirkimopardavimo-gaires/13/6/aktyvus-ir-pasyvus-investavimas/kuri-investavimo-strategija-geresne-moksliniai-tyrimai/

Dar kartą verta paminėti, kad aktyvų fondą pasirenkantys žmonės, padidina savo riziką uždirbti mažiau 4 kartus. Be to, net jei pasirinks tinkamą fondą, tinkamam laikotarpiui, gali pasiekti techniškai didesnę grąžą, kuri tarkime bus 0,25%, kuri visiškai nepasijaus, tad kam rizikuoti, sukti galvą ir naktimis nemiegoti?

Indeksų fondai, tokie kaip viso pasaulio, investuoja į daugybę akcijų iš karto. Todėl diversifikacija yra didžiulė. Galima investuoti vos į vieną fondą ir jums nebereikia rūpintis niekuo daugiau, nes rizika jau išskaidyta.

Kodėl Vanguard fondai ir ETF

Vanguard fondai buvo įkurti kaip pelno nesiekianti organizacija. Jų struktūra yra patentuota ir fondas priklauso patiems fondo vienetų savininkams. T.y., kai perkate jų fondus ir etf, tuomet tampate ir pačio Vanguard akcininkais (šaltinis http://en.wikipedia.org/wiki/The_Vanguard_Group). Todėl jų esmė ne uždirbti sau, bet jums.

Labiausiai tai pasimato mažose fondo išlaidose. Jos vienos mažiausių rinkoje. Kadangi taikome į 7-8% metinį pelningumą ilgame laikotarpyje, tai mokesčių skirtumas tarp 0,25% ir 0,75% sudarys didžiulį skirtumą tarp to, kiek jums liks pinigų ir, kiek fondas pasiims. Štai lentelė, kas bus su įvairiais mokesčiais ir jūsų pinigais, jei investavimo suma yra 100 000 Lt, pelnas 7%.

[table]
Mokestis %,0.2,0.75,1
10 metų,180 776.21,172 568.07,168 947.90
20 metų,349 022.80,316 409.73,302 559.95
30 metų,673 854.80,580 148.57,541 838.79
[/table]

Matome, kad vos po 10 metų skirtumas jau bus apie 10 000 Lt, vėliau jau dešimtys tūkstančių. Beje, ši lentelė puikiai iliustruoja ir sudėtinių palūkanų galę. Viso labo 100 000 Lt, papildomai neinvestuojama, o išauga į tokias sumas!

Pabaigai pridursiu, kad Vanguard yra populiariausia įmonė ir šiuo metu valdo apie 17,75% visų fondų (angl. mutual funds) ir ETF, kurių vertė 2,3 trilijono dolerių. Ši dalis tokia didelė, kad ji lygi dviejų artimiausių konkurentų dalių sumai.

Kur Lietuvoje investuoti Eurais į indekso fondus

Problema Lietuvoje yra ta, kad į Vanguard galima investuoti tik doleriais. Mano atveju, jau egzistuoja svaro valiutos rizika, nes daugiau nei pusė investicijų atliekama šia valiuta. Norėjau išvengti valiutos rizikos didinimo, todėl nusprendžiau surasti fondą, kuris darytų tą patį, ką Vanguard, bet būtų pasiekiamas Lietuvos investuotojams.

Peržiūrinėdamas fondus ir ETF per Swedbank platformą, atrinkau šiuos tris fondus (tikslas mažas mokestis ir plati diversifikacija, t.y., investuoti iškart į viso pasaulio akcijas):

[table]
Pavadinimas,Trumpinys,Išlaidos % (angl. ter),Perinvestuoja dividendus,Minimalus mokestis
ISHARES CORE MSCI WORLD UCITS ETF,IWDA.AS,0.2,Taip, 80 Lt
ISHS WORLD ETF,IWRD.MI,0.5,Ne,100 Lt
DB X-TR MSCI WORLD TRN INDEX,XMWO.DE,0.4,Taip,70 Lt
[/table]

Jau vien pagal išlaidų dydį, galime matyti, kad rinktis reikia IWDA.AS, kuriuo prekiaujama Amsterdamo biržoje. Taip pat, minimalūs mokesčiai yra labai dideli Lietuvoje, todėl svarbu, kad fondas pats perinvestuotų dividendus (dividendų politika keičiasi priklausomai nuo to, kurioj turto kaupimo stadijoj esate ir kaip dažnai galėsite investuoti vėl, plačiau apie tai kituose straipsniuose).

Minimalią sumą, kurią verta investuoti apskaičiuoju taip, kad įsigijimo mokestis turi būti ne didesnis nei 0,5%. Taigi, jei mimalus mokestis yra 80 Lt, tuomet reikia įsigyti fondo vienetų bent už 16 000 Lt. Taip būtent ir padariau.

Share

Šešeri metai su jumis

Dėkui, kad skaitote ir tobulėjate, kad užduodate gerus klausimus, leidžiančius man augti.

Šiek tiek statistikos: viso paskelbta 180 straipsnių, patvirtinta 936 komentarai.

Mano progresas į finansinę nepriklausomybė vasario 1 dienai yra 35 717,14 £ (157 869,76 Lt) . Tai sudaro 45,1% minimalaus plano (350 000 Lt) ir 39,5% maksimalaus (400 000 Lt).

Šiemet ketinu toliau daugiau rašyti apie investavimą ir finansinę laisvę.

Pabaigai, mano naujausias pasiektas tikslas: motociklo teisės ir pats motociklas (2015-01-31):

Honda CBF500 2005 Abs

Share

Kaip numečiau 3,8 kg per 2 savaites

Rytinis pabėgiojimas sningant

Šiandienos rytinis pabėgiojimas sningant

Viskas labai paprasta. Tereikia susidėlioti savo mintis ir toliau jau ridentis nuo nuokalnės.

Trumputė įžanga apie mano svorio kitimą

Atvykęs į UK svėriau 73 kg. Pradėjau intensyviai sportuoti ir priaugau iki 75,5 kg. Vis dar sportavau, bet pasyviau, tad svoris turėjo likti toks pat. Tačiau kažkaip pasiekė 78 kg. Tuomet atėjo „peak season“, t.y., 6 savaitės darbo iš eilės be laisvų dienų. Kai esi psichologiškai pavargęs, o darbe pilna saldumynų, tuomet jie dažnai pakeičia tavo vakarienę. Štai įpusėjo sausis ir svarstyklės parodė 79,6 kg. Tai buvo paskutinis lašas.

Kaip metu svorį

Pradėjau bėgioti 5 km triskart į savaitę iš ryto. Tai čia viso labo 30 minučių anksčiau atsikelti, o pats bėgimas vos 25 minutės. Po maždaug 1 km rankas išsitrauki iš kišenių, po pusantro nusiimi kapišoną, po poros kilometrų nusirengi džemperį. Jei šaltis jus stabdo, tai galit pirštines užsidėt, kepurę, tik kur paskui visa tai dėsit, kai sušilsit?..

Pietus nustumiu iki 15:00. Vakarienė 17:00, kurią sudaro obuolys ir apelsinas. Jokių papildomų užkandžių visą dieną: tik pusryčiai, pietūs ir mini vakarienė. Gerai jau gerai, savaitgalį su draugais McDonalds’e sudoroju didelį šokoladinį Milkshake’ą.

Štai ir viskas. Sunaudoju daugiau energijos nei organizmas įsisavina iš maisto, tad svoris tarsi savaime krenta.

Mąstymas

Pripažinsiu, pradžioj buvo šiek tiek keista jaustis truputį alkanam. Tačiau net prieš svorio metimą, šeštadienį arba sekmadienį nevalgydavau kokias 6-8 valandas iš ryto, tad buvau visiškai pripratęs. Po 1,5 savaitės tokio režimo, pradedi suprasti, kas yra tikras alkis, o kas viso labo norėjimas atidėlioti darbus ir įdėti ką nors skanaus į burną.

Pradėjau straipsnį tuo, kad svarbiausia psichologija. Kai matau pilną darbo virtuvę skanėstų, o iki pietų liko dar valanda, tai tiesiog pagalvoju apie savo presą ir sprendimas jau atliktas – jokios pagundos. Čia kaip su metimu rūkyti ar vartoti alkoholį. Jei žinai, kodėl tai darai, tuomet tavęs sustabdyti neįmanoma.

Begiojimas ryte – juk tai malonumas. Ne tik, kad sveikas lieki, bet dar ir visas laimingas ir žvalus nuo endorfinų antplūdžio. Taip pat, patiri tą malonų jausmą, kai tu anksti ryte esi mieste, kai dauguma žmonių dar miega. Na, pabaigai – sudegini kalorijų.

Svorio metimas, kaip viskas gyvenime, yra skaičių žaidimas. Nepatinka bėgioti? Vietoj 25 min. bėgimo galima eiti pasivaikščioti 1 h ir 10 min. Sudeginsite tiek pat kalorijų nė nesuprakaitavę. Dabar dar pasakykite, kad neturite tiek laiko per dieną. Pfff… Taip ir sakykite, kad turite nulinį norą mesti svorį.

Manau, kad būtų klaida rimtai sportuoti, norint mesti svorį. Esu daug kartų rimtokai sportavęs ir tik šiaip palaikęs formą. Kai pradedama rimtai sportuoti, apetitas išauga iki dviejų kartų. Tuomet tu jauti ne šiaip alkį, bet tu privalai valgyti ir užkandžiauti, nes tiesiog tavo organizmas net ramybės būsenoje degina kalorijų 1,5 karto daugiau.

Taip pat, sportuojant pradeda augti raumenys. Kas dabar atseks, ar nenumetėt svorio, ar numetėt tiek, kiek priaugot raumenų, todėl svoris nepakito?

Svarbiausia, laiku pradėti

Pabaigai pridursiu, kad susirūpinau labai anksti kilogramais. Taip kiekvienas turėtų elgtis. Kai pasakiau žmonėms, kad metu svorį, vieni klausė „kodėl?“, kitas kolega, nežinodamas, kad metu svorį pasakė, kad atrodau „skinny“ (per plonas). Tada pasakiau, kad numečiau 4 kg per 2 savaites. Nesupratęs, kad savo noru, pradėjo sakyti, kad turėčiau nueiti pas gydytoją pasitikrinti. Visa tai pasakoju todėl, kad geriausia strategija yra nepriaugti svorio, o ne mesti, kai jau sveriate 100+ kg. Tada jau būna sunku, nes jūsų energingumas apribotas, kelias iki liekno kūno toks tolimas. Tuo tarpu dabar, kas čia numesti tuos 4-6 kilogramus? Vienas juokas 🙂

Kas toliau

Noriu numesti svorį iki 73 kg, tuomet pradėsiu sportuoti. Rytinis bėgiojimas 3 kartus per savaitę ir kasdienis važiavimas dviračiu maniakišku greičiu į darbą degina kalorijas, bet nėra „tikras“ sportas. Tai tiesiog malonumas.

Šiandien (2015-02-02) sveriu 75,4, tad viso jau numečiau 4,2 kg, liko vos 2,4 kg. Tikiuosi, kad per ateinančias porą savaičių, pavyks tai pasiekti.

Share