Finansinės nepriklausomybės progresas (mano portfelis 2019-10-01)

Intro

Taupymas

Panašu, kad prasčiausias mėnuo taupymui. Buvo keletas neįprastų išlaidų: 200£ dviračio tvarkymas, 60€ Evernote metinė licencija bei paaukota šiek tiek daugiau pinigų nei įprasta.

Motociklai, automobiliai ir net dviračiai dažnai atsieina kur kas daugiau nei tikimasi 😉 Mano dviratis turbūt tevertas kokių 350£ (įskaitant, kad buvo pilnai sutvarkytas, kitu atveju, kaina beveik tokia pat, kiek remontas).

Portfelio pokytis

Svaras šiek tiek atsistatė, tad portfelis augo daugiau eurais nei turėtų. Pasaulio indekso ETF, laikomas Degiro sąskaitoje, pramušė visas aukštumas turbūt dėl tos pačios priežasties (turbūt ne svaras auga, o euras krenta). Tačiau, tikėdamas reguliariu investavimu, šiandien pasipildžiau.

Pildausi dabar kiek mažesnėm sumom nei įprasta, bet reguliarų tempą išlaikysiu, kad ir kaip akcijų rinka atrodytų pervertinta.

Degiro portfelis jau senas

Degiro portfeliui sukaks metai po 11 dienų. Šiai dienai tai 13,2% „metinis“ uždarbis. Taip pat, svarbus niuansas, kad ne visi pinigai buvo investuoti tą dieną, portfelis nuolat pildomas, tad didelė dalis pinigų ten neišsėdėjo metų.

Mokesčių deklaracijos

Vakar gavau el. laišką iš EDS, kad nesu deklaravęs mokesčių už pernai metus bei privalau tai padaryti per 10 darbo dienų arba gresia bauda. Kaip esu rašęs anksčiau, turiu išaiškinimą iš VMI (pdf formatu), kad, esant nuolatiniam gyventojui kitoje šalyje (mano atveju UK), už akcijų pardavimą pelnas yra apmokestinamas pagal tos valstybės įstatymus. Tik dividendai ir palūkanos mokamos Lietuvoje.

Paskambinau pateiktu numeriu. Paklausė kelių detalių, patvirtino, kad mato išaiškinimą. Sakė, kad čia automatinis pranešimas iš sistemos ir, kad kol kas nieko nedaryčiau. Paprasčiau, kad atsiųstų el. laišku patvirtinimą, kad apie tai kalbėjom, ir yra priežastis, kodėl toliau nedeklaruoju. Bet pasuko kalbą kita linkme. Na, bent screenshot’ą padariau, kad 5 minutes kalbėjau tuo numeriu.

Daugiau pradėjęs skaityti tą išaiškinimą, pradėjau galvoti, kad gal vis dėlto turiu deklaruoti, tik kažkaip pažymėti, kad nereikia man pajamų mokesčio mokėti nuo tos sumos Lietuvoje. Ar kas yra susidūręs su šituo dalyku? Nes kažkaip keista taip palikti po telefono skambučio.

P.S. esu vienas iš tų žmonių, kurie nekenčia kalbėti telefonu.

Akcijų įsigijimas

iWeb: 1 050£
Degiro: 500€

Finansinis turtas

Mano turtas 2019-10-01 dienai yra 234 322,34£ (+ 3 350,89) arba 908 583,56Lt (+27 986,04) arba 263 143,99€ (+8 105,32). Praeitas mėnuo.

iWeb portfelis

Viso investuota 129 500£ (£191,40 grynaisiais). Investavimo pradžia 2014-10-02. Dabartinė vertė £170 284,36£ (+40 784,36£ 31,5%) (lentelėje matoma procentinė išraiška nėra teisinga).

iWeb portfelis grafikas 2019-10-01

Statistika

iWeb portfelis 2019-10-01 part 1

iWeb portfelis 2019-10-01 part 2

Swedbank portfelis

Swedbank portfelis 2019-10-01

Degiro

Viso investuota 42 100€, vertė 47 650,33€ (+5 550,33 € 13,18%). Investavimo pradžia: 2018-10-12.

Degiro portfelio grafikas 2019-10-01

Degiro portfelis 2019-10-01

RateSetter (peer to peer skolinimas)

Investuota 9 000£, vertė 9 678,48£. Pradžia 2016-06-14.

Investuok šioje pačioje platformoje 1 000£ metams ir uždirbk papildomus 100£. 

RateSetter portfelis 2019-10-01

Išlaidos

Sutaupyta 56% pajamų.

Share

8 Atsakymų/ai į “Finansinės nepriklausomybės progresas (mano portfelis 2019-10-01)”

 1. Algis parašė:

  Spa 02, 19 at 08:15

  Labas. Patikslink: ar VMI tau reikia deklaruoti tik dividendus iš APRANGOS ar dar ką?

 2. Povilas Panavas parašė:

  Spa 02, 19 at 15:45

  Labas, Algi 🙂 Pardaviau taip pat dalį ETF (pelnas apie 2k€), kuriuos perkėliau į Degiro sąskaitą.

  Buvo parašyta, kad pranešimą gavau dėl pelno susijusio su akcijų pardavimu. Dividendų neminėjo.

 3. Mr. Balticmustache parašė:

  Spa 07, 19 at 10:09

  Bet kokiu atveju gauk patvirtinimą el. paštu.

  Žodiniai susitarimai, kai reikės įrodyti, jog kalbėjai negalios. Prisijunk prie savo sistemos VMI ir duok el. užklausą. Gan greit atsako.

  Nemėgstu ir aš telefonių pokalbių, bet dažnai tai vistiek yra geriausia išeitis. Versle irgi 😀

 4. Povilas Panavas parašė:

  Spa 07, 19 at 14:48

  Labas, Mr. Balticmustache 🙂

  Jo, reiks taip ir padaryt. Bus tada užtikrintai gera pabaiga.

  Update: pateikiau paklausimą per VMI ir laukiu atsakymo 🙂

 5. Indre parašė:

  Spa 26, 19 at 21:41

  Labas, Povilai,

  Kaip baigėsi šitas reikalas su VMI?:)

  Susiklostė gyvenimo aplinkybės, kad pradėjau dirbti UK ir pasidarė tavo blogas ne tik kad įkvepiantis, bet ir praktiškai aktualus. Norėjau paklausti, pagal senesnius tavo postus susidariau įspūdį, kad planuoji ilgainiui grįžti į Lietuvą, teisingai? Tokiu atveju, tavo investicinės sąskaitos yra paprastos – trading, ar ISA tipo? Kiek teko pasiskaityti, ISA sąskaitų nebegalima pildyti, jeigu palieki UK ir perkelti kitur brangu.
  Noriu pradėti ir svarstau kurią platformą ir kokio tipo sąskaitą rinktis, kad nebūtų problemų pasiekti ir papildyti išvažiavus iš UK.

 6. Povilas Panavas parašė:

  Spa 28, 19 at 21:47

  Labas, Indre 🙂

  ISA sąskaitą Lietuva traktuotų, kaip eilinę akcijų sąskaitą, tad reikėtų mokėti įprastus mokesčius. Ir taip, nebegalima pildyti išvykus.

  Svarais investuoju per tą patį iWeb tiek ISA, tiek ne ISA (nes investuoju daugiau nei metinis limitas).

  Kol kas dar tikiuosi, kad nesibaigė. Paskutinis atsakymas buvo toks:

  Atsakydami į paklausimą, informuojame, jog nenuolatinio Lietuvos gyventojo Lietuvoje gautos akcijų pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos pajamų mokesčiu neapmokestinamos ir nėra pajamų mokesčio objektas pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo ( toliau – GPMĮ) 5 straipsnio 4 dalies nuostatas.
  Vienok, kad nenuolatiniam Lietuvos gyventojui pajamas išmokėjusios įmonės (Jūsų atveju „Swedbank“ , AB) galėtų tinkamai įvykdyti mokestines prievoles, nenuolatinis Lietuvos gyventojas privalėtų informuoti, kad pajamų mokesčio mokėjimo tikslais jis yra nenuolatinis Lietuvos gyventojas, pateikiant savo rezidavimo vietą užsienio valstybėje patvirtinančią pažymą, kurią mokesčių mokėjimo tikslais išduoda tos užsienio valstybės mokesčių administratorius.
  Pažymėtina, jog pagal mokesčių administratoriaus turimus duomenis, akcijų pardavimo pajamos Jums išmokėtos, kaip nuolatiniam Lietuvos gyventojui, todėl pagal GPMĮ 27 straipsnio nuostatas yra prievolė deklaruoti akcijų pardavimo pajamas Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje ( GPM308 formoje) už 2018 metų mokestinį laikotarpį.

  _____________

  Tai išvada, kad nereikia mokėti, bet reikia 😀 Čia man kažkaip galai nebesueina. Koks skirtumas, ką Swedbank’as yra pažymėjęs, jei esu deklaravęs valstybei, kad čia negyvenu.

  Taip sakant, yra klaida duomenyse (nes Swedbank’o atskirai niekad neinformavau apie tai). Tarkime, kad užpildau deklaraciją, kaip nuolatinis Lietuvos gyventojas, tai tiesiog meluočiau.

  Tai kol kas situacija nei A, nei B.

 7. Indre parašė:

  Spa 29, 19 at 22:44

  Aha, dėl Lietuvos daugiau mažiau aišku. Man dar dvejonių kelia kaip elgsis platformos valdytojas, praradus UK rezidento statusą (išsikrausčius atgal į LT):

  „If you move abroad, you should tell your Isa provider as soon as possible and it could be possible that some providers may require you to close all accounts with them. So while in theory you should be able to retain your Isa, check with your individual provider before you make the move.”

  Ar teko domėtis kokia iWeb pozicija šituo klausimu?

  Kaip ir nenuolatinis, tačiau tąkart pardavei kaip nuolatinis, truputį painiava. Atleisk, kad daug klausimų klausiu, bet kad esi nenuolatinis gyventojas, pažymi būtent deklaracijoje? (Nes kiek pamenu, buvai minėjęs, kad moki PSD, tai tuomet turbūt nesi deklaravęs „galutinio išvykimo iš Lietuvos”).

 8. Povilas Panavas parašė:

  Lap 01, 19 at 10:37

  Labas, Indre 🙂

  Panašios sąlygos ir pas iWeb:
  „You must tell us immediately if you cease to meet the residency and eligibility requirements set out in Condition 5.1(c), In such circumstances we may have to close your account and terminate this agreement, sell any investments, or limit your ability to deal, for example to ensure that we do not breach regulatory requirements in the UK or in the country you have moved to.“

  Problema čia ta, kad žodis „may” naudojamas ir baigčių yra daug – todėl nėra aišku, kas būtų iš tiesų daroma. Šitos sąlygos tik duoda jiems teisę, daryti, ką nori/reikia pagal įstatymus. Bet realistiškai, jiems tas nėra naudinga. Reikia support’o užklausti apie tai 🙂
  _______________________________________
  Užklausiau support’o ir gavau atsakymą: „Emily – Rose: So yes you are right. You can keep everything in the ISA, you just won’t be able to add into it“.
  _______________________________________

  Ne, nemoku PSD. Tik deklaruodavau, kad gaunu algą užsienio šalyje – tam, kad, jei kada kiltų klausimų iš kur pinigai. Bet net tą pasirodo ne taip darydavau.

  Kad esu išvykęs, esu pažymėjęs kažkokiame valstybinės organizacijos puslapyje. Tą dariau 2013, tai jau nežinau net kur, bet VMI, kai skambinau, tai sakė, kad mato, kad pažymėta.

  Deklaracijos formoj nėra tokio pažymėjimo. Man atrodo, kad pati forma turi būti kita parinkta, kai nesi nuolatinis gyventojas.


Palikite komentarą