Kaip įveikti baimę

Mes norime daugelio dalykų: geresnio gyvenimo, pilnatviškesnių santykių, daugiau pinigų ir daug ko kito. Tai kodėl gi mes to nesiekiame? Kodėl mes tuo pačiu keliu keliaujame metų metus? Ši problema susideda iš dviejų dalių: troškimas ir baimė. Baimė pasireiškia įvairiomis formomis: nesėkmės baimė, pasipriešinimo baimė, netobulumo baimė… Kai kurie žmonės bijo netgi sėkmės.

Troškimas
Kuo labiau kažko nori, tuo didesnes kliūtis gali įveikti be jokių papildomų pastangų ir dvejonių. Deja, dažnai vien troškimo nepakanka.

Kita troškimo problema yra ta, kad dažnai mes manome, kad norime, nors taip nėra. Noriu pasakyti, kad daugybė žmonių galvoja „Man reikia numesti svorio“, „Man reikia išmokti užsienio kalbą“, „Man reikia daugiau pinigų“. Čia nebeliko žodžio noriu. Norint pasiekti šiuos tikslus, reikia elgtis kitaip. Raktas į šios problemos sprendimą yra, daryti tai, ko nori. Taigi, tu pakeiti „Man reikia numesti svorio“ į „Aš noriu sverti mažiau, nes tada jausčiausi labiau pasitikintis savimi, būčiau ištvermingesnis“. Žmonės dažnai suklysta, siekdami kitų žmonių tikslų arba darydami tai, ką jie turėtų daryti, tačiau sistema taip neveikia. Tu privalai norėti dalykų ir įsivaizduoti, kaip puikiai jaustumeisi, jei tau pavyktų.

Baimė
Yra daugybė būdų įveikti baimei. Čia pateiksiu keletą iš jų, į pagalbą pasitelkdamas konkrečius pavyzdžius.

Neadekvati baimė. Noriu, kad šis blogas būtų viešas ir, kad jame būtų tikrasis mano vardas su pavarde. Tačiau mane baugina mintis, kad kiekvienas mano draugas gali jį skaityti. Taigi kyla klausimas, kodėl aš tai darau? Nes šio tipo baimės yra kvailos. Jei aš rašau apie tai, ką jaučiu, kas esu ir ką darau savo gyvenime, koks blogiausias dalykas gali nutikti? Jie nustos būti mano draugais, nes sužinos, koks iš tiesų esu. Juk tai kvaila. Net jei taip nutiktų, tai tereikštų, kad mūsų keliai buvo per daug tolimi, tad blogas tiesiog draugystę nutraukė truputėlį anksčiau.

Kitas pavyzdys: nori pakviesti kažkokį asmenį į pasimatymą, bet bijai, kad tau pasakys „ne“. Kodėl ši baimė neadekvati? Blogiausias dalykas, kuris gali nutikti yra tai, kad tau atsakys „ne“. Kita vertus, jei tu nepaklausi, tuomet tu iškart gauni „ne“.

Taigi, pirmasis baimės įveikimo metodas yra išsiaiškinti, kodėl baimė yra neadekvati.

Nesėkmės baimė. Šio tipo baimė dažnai eina kartu su rizika. Nori pradėti savo verslą, tačiau tuomet tavo galva prisipildo tokių minčių: „o jei man nepavyks“, „o jei įsiskolinsiu“ ir t.t. Ši baimė turi realų pagrindą, nes 5 iš 10 naujų verslų žlunga per pirmus 5 jų gyvavimo metus, o dar 4 iš jų žlunga per sekančius 5 metus. Na, bent jau taip teko girdėti. Kaip įveikti šią baimę? Pirmiausia, reikia įsivaizduoti, kaip atrodytų tavo gyvenimas, jei tau pavyktų. Tai labai motyvuoja ir padeda veikti ryžtingai. Antra, planuoti, skaičiuoti ir daryti kitus dalykus, kad nuspręstum, ar turi realią galimybę sėkmei pasiekti. Tai apima naujų dalykų mokymąsi. Tokiu būdu tapsi labiau savimi pasitikintis. Trečia, dabar yra informacijos ir internetinių puslapių amžius. Tau nereikia 100% savo laiko skirti verslui. Pradėk kūdikio žingsneliais ir stumkis į priekį. Net įkūręs savo verslą, gali dirbti savo senajame darbe. Ketvirta ir svarbiausia, žmonės gailisi tų dalykų, kurių jie nepadarė, kur kas labiau nei tų, kuriuos bedarant, juos aplankė nesėkmė. Įsivaizduok, kad esi 50-60 metų amžiaus ir dirbi tame pačiame darbe kaip prieš 30 metų, vietoj to, kad turėtum savo verslą. Mintis, kad galėjau padaryti tai, bet net nepamėginau, mane tiesiog nužudytų.

Kitas metodas. Dažnai tiesiogiai net nebandau įveikti baimės. Išvysčiau savo mąstymą iki tokio lygio, kad jei kažką bijau daryti, bet žinau, kad tai teisingas dalykas, tuomet privalau tai padaryti. Kaip tai veikia? Pavyzdžiui, noriu paklausti asmens paslaugos, bet paskutinį kartą, kai tai dariau, jis mane išplūdo. Taigi, bijau, nes tai gali pasikartoti. Tuo pat metu žinau, kad privalau tai padaryti, nes bijau.  Paverčiau baimę papildoma motyvacija imtis veiksmų: jei jaučiu baimę, tuomet privalau tai padaryti.
Jei nori išsivystyti šį sugebėjimą, pradėk daryti dalykus, kurių bijai. Pirmiausia įveik mažas baimes, o vėliau pereik prie didesnių. Netrukus pastebėsi, kad baimė veikia kaip nuoroda į dalykus, kuriuos privalai padaryti kuo greičiau.

Santrauka

Šiame straipsnyje aprašyti metodai baimei įveikti:

 • Išsiaiškink, kodėl tavo baimė yra neadekvati. Mąstyk apie tai, kodėl bijoti tokio dalyko yra kvaila.
 • Ruošk save sėkmei: mokykis, planuok ir pradėk mažais žingsneliais. Žmonės gailisi tų dalykų, kurių nepadarė, bet ne tų, kuriuos padarė ir patyrė nesėkmę.
 • Paversk baimę savo drauge ir papildoma motyvacija.

Ir nepamiršk tikrai norėti dalykų, o ne tiesiog galvoti, kad jų reikia.

Share

91 komentaras į “Kaip įveikti baimę”

 1. Margarita parašė:

  Kov 20, 10 at 22:43

  Asmeniškai turiu auditorijos baimę, kad ir kaip stengčiausi, jau keletas metų negaliu jos įveikti. Net nesurandu priežasčių jai atsirasti, nes atrodo jų tiesiog nėra. Skaitant patarimus atrodo viskas paprasta ir lengva, tačiau kai atsiduriu toje situacijoje baimė būna didesnė už mano norą ją įveikti ir jokie metodai nepadeda.

 2. Povilas Panavas parašė:

  Kov 22, 10 at 19:40

  Margarita, galbūt, jūsų baimė yra patalogiška? Tokiu atveju, protaujant, priežasties įžvelgti nepavyktų. Nesu psichologas ir pats su tokia didele baime nesusidūriau. Galbūt reikėtų pasikonsultuoti su specialistu?

  Ar bandėte pradėti kalbėti mažoms auditorijoms? Pvz., savo draugams, vėliau kolegoms ir t.t.?

 3. Eimis parašė:

  Bal 16, 10 at 21:32

  Aš asmeniškai esu pauglys , ir kažkaip bijau kad zinau kad mama kažkur išvažiuos ir visa nakti negaliu uzmigti nes bijau kad gali kazkas mamai atsitiks, ar siaip kazkas blogo. kaip sita baime yveikti?

 4. Povilas Panavas parašė:

  Bal 17, 10 at 13:20

  Sveikas, Eimi! 🙂

  Iki galo neperpratau situacijos. Ar tu bijai tuomet, kai mama išvažiuoja, nes jai gali kas nors nutikti? Ar bijai, kad apskritai mama gali kažkur išvykti?

  Na, manau, kad pirmiausia reikėtų pradėti analizuoti save. Nežinau, kuo užsiima tavo mama, bet spėčiau, kad tavo baimė yra neadekvati. Taigi, paklausk savęs, kodėl to bijai. Bet išsiaiškinti reikia iki pat galo, o ne iki pirmo atsakymo. Pvz., jei atsakymas: „bijau, kad ji negrįš“, tuomet klausk savęs kodėl to bijai. Trumpai tariant, kai į paviršių iškeli baimės priežastis, tuomet sugebi ją kontroliuoti.

  Gali paskaityti statistinę informaciją apie užpuolimus, avarijas ir pan. Tuomet pamatytum, kad tikimybė nelaimei yra ypatingai menka. Tad tokią baimę galima prilyginti tam lyg eidamas į mokyklą bijotum, kad paskęsi, nors artimiausias ežeras labai toli.

  Jei mama dažnai išvažiuoja, tai ši baimė turėtų pranykti savaime, nes vyksta situacijos kartojimas.

  Be to, į šeštadienines nuorodas įtraukia įrašą apie baimių įveikimą. Galbūt ten pavyktų rasti atsakymą?

 5. Eimis parašė:

  Bal 17, 10 at 16:49

  Labas dar syki , aš bijau kai ji kur nors išvaziuoja ir gali kas nors ten jai atsitikti dėkim nebegryzti ar avarija ar kas nors „pagrobtu“ tai del to ir bijau 🙂

 6. Eimis parašė:

  Bal 20, 10 at 12:35

  ir siaip kazkokia baime kai kur nors turi isvaziuoti 🙂

 7. Povilas Panavas parašė:

  Bal 20, 10 at 19:46

  Tuomet, Eimi, galioja tai ką parašiau praeitame komentare. Baimė nėra adekvati. Tikimybė, kad jai nutiks vienas iš tavo minėtų dalykų panaši į tokią, kad nusipirkęs teleloto bilietą laimėsi milijoną. Trumpai tariant, jokių šansų 😉 Bet to nepakanka, kad tau tiesiog paaiškinu, turi tai pats suprasti. Mano galioje tik nukreipti teisinga linkme.

 8. Eimis parašė:

  Bal 21, 10 at 20:00

  Bet suprantat kai aš apie ta baime pradedu galvoti ir dar labiau pradedu jaudintis ir bijoti. 🙁 nezinau ka daryti 🙁

 9. Povilas Panavas parašė:

  Bal 21, 10 at 20:46

  Vienintelis būdas baimei įveikti – su ja susidurti. Kito kelio nėra.

 10. Eimis parašė:

  Bal 21, 10 at 21:23

  o šiaip kad su maziau bijočiau nėra nieko kito?

 11. Eimis parašė:

  Bal 21, 10 at 21:38

  šeip pasakius nelabai norėčiau su šita baime susidurti :)))))
  reikia bandyti kaip nors ją numalšinti : )

 12. Povilas Panavas parašė:

  Bal 22, 10 at 12:32

  Numalšinimas tai kelias per aplinkui. Be to, labai duobėtas…

  RPG žaidimuose būna taip, kad kažkokio stipraus boso negali įveikti, kol esi žemo lygio. Bet vis stiprėji, tavo savybės (Skills) auga. Galų gale tą „sunkųjį“ bosą įveiki be problemų.

  Tad, jei vis dėlto nori vengti susidūrimo, tuomet tobulink save, kol galų gale būsi pasiruošęs sudoroti baimę.

 13. Eimis parašė:

  Bal 22, 10 at 21:43

  Bet aš nežinau bandau numalšinti ją , bet kai taip darau dar labiau pradedu bijoti , tada nebezinau net ką jau daryti.

 14. Eimis parašė:

  Bal 22, 10 at 22:56

  pagalvojus kad taip gali atsitikti norisi atsiprašant „mirti“ 🙂
  nezinau ką jau ir bedaryti

 15. Sandra Gaidelyte parašė:

  Bal 22, 10 at 23:02

  Emili 🙂 tu badyk kuo mažiau apie tai galvoti,užsiimk įvairiausia veikla, kad mažiau apie tai galvotum. Arba pasikviesk draugu pas save, ką nors nuveikit, savo mintis nukreipk kitur.. Iš pradžių bus sunku, bet po kažkiek laiko imsi priprast ir vis mažiau galvosi ir mažiau bijosi 🙂 tai kaip bėgimas nuo tos baimes 🙂 bet manau galų gale atsikratytum jos 🙂

 16. Eimis parašė:

  Bal 26, 10 at 20:33

  tai ir bandau daryti bet jai bunu su draugais ir prisimenu tai tai nebenoriu nieko daryti.

 17. Eimis parašė:

  Bal 27, 10 at 21:58

  kaip sumazint ta baime ar išvis ja nugalet?

 18. Povilas Panavas parašė:

  Bal 28, 10 at 12:15

  O kokius būdus jau RIMTAI išbandei, Eimi? 🙂

 19. Eimis parašė:

  Bal 29, 10 at 20:05

  bandau negalvoti apie tai , ir siaip nezinau ką bandyti

 20. Povilas Panavas parašė:

  Bal 30, 10 at 09:34

  O kokių patarimų radai internete? 🙂

 21. Eimis parašė:

  Bal 30, 10 at 16:45

  aj skaitinejau bet nelabai ka ten ir radau.

 22. Povilas Panavas parašė:

  Geg 01, 10 at 19:33

  Na, reikia ne tik skaityti, bet ir išbandyti. Kaip sakoma: nepabandęs, nesužinosi. Todėl siūlyčiau daugiau bandyti ir mažiau skaityti.

  Šiandien skaitydamas knygą, sugalvojau dar vieną baimės įveikimo metodą. Savitaiga – kiekvieną vakarą ir rytą sau teigi, kad esi drąsus ir jautiesiai puikiai, kai tavo mama išvykusi. Ne tik teigi, bet būtent tai ir įsivaizduoji. Turbūt teko girdėti apie šį metodą? Siūlau išbandyti praktiškai.

 23. Eimis parašė:

  Geg 02, 10 at 22:54

  bandysiu 😉 o gal dar ka galetumet pasiulyt?

 24. Povilas Panavas parašė:

  Geg 03, 10 at 13:14

  O ar skaitei šį straipsnį, kurį buvau įdėjęs į šeštadienines nuorodas: http://radausave.wordpress.com/2010/03/19/kaip-iveikti-baimes/ ?

 25. Eimis parašė:

  Geg 04, 10 at 23:24

  aha skaiciau 🙂


Palikite komentarą