Brexit’as vagia mano pinigus, tuo tarpu man Lietuvoje gyventi per brangu

Onuškio dvaro griuvėsiai ir motociklas

Įžanga

Norėčiau šįkart pasidalinti pamąstymais apie Brexit’o žalą bei faktą, kad grįžti į Lietuvą per brangu.

Neplanavau tam daryti atskiro įrašo, bet berašant vieną pastraipą, pasirašė kelios.

P.S. tikslas nėra objektyviai apžvelgti kiekvieną kategoriją/skirtumą. Paliečiau tuos taškus, kurie man asmeniškai labiausiai krinta į akis.

Eikime prie esmės

Neseniai paskelbiau naujausią savo turto vertę.

Įdomu pastebėti tai, kad svarais turtas paaugo nepilnai 6 000£, tačiau litais viso labo 5 500Lt! Kitaip tariant, litas vertas daugiau nei vienas svaras 😉

Žinoma, taip skaičiuojant, tai euras 4x brangesnis nei svaras (nes eurais paaugo tik 1 600€).

Taigi, mano alga krito 22% nuo Brexit’o pradžios, t.y., kiek daugiau nei penktadaliu. Turint omeny, kad UK rinkoje teišleidžiu absoliučią mažumą, visa tai atsispindi mano portfelio vertėje.

Tie pinigai, kurie buvo investuoti prieš kritimą, liko apsaugoti, nes portfelio vertė kyla tiek, kiek krenta svaras. Deja, visos naujos investicijos geba įpirkti 22% mažiau.

(Čia taip pat atsakymas visiems, kurie nuolat klausia apie valiutos rizikas)

Kas bus toliau?

Jei vertintume tik pajamas iš darbo, o svaras nukristų dar 10%, man pasidarytų nuostolinga likti Londone.

Mažesnės išlaidos pragyvenimui bei praktiškai tokia pati alga verstų rinktis gyvenimą Lietuvoje.

Tačiau yra vienas didelis bet.

Mokesčiai Lietuvoje yra didžiuliai asmenims, kurie siekia finansinės nepriklausomybės. Pvz., UK 11 000£ akcijų pelno yra neapmokestinami, tada atskirai 2 000£ dividendų neapmokestinami, bei yra atskira suma palūkanoms (indėliai ir peer to peer skolinimas), kuri mano atveju maža – 500£ (nes dėl algos esu tarp aukštus mokesčius mokančių individų).

Ką turi Lietuva?

Juokingą 500€ limitą visoms trims kategorijoms kartu sudėjus! Pagal UK mokestinę sistemą galėčiau neišleisti nė cento gyvendamas kuklų gyvenimą iš investicijų. Tuo tarpu pagal LT taisykles, valstybei pastoviai reiktų atverti piniginę. Bei dar prisidėtų tas kvailas Sodros mokestis.

Suprantama, pajamos Lietuvoje yra mažesnės, todėl neapmokestinamos sumos turėtų būti mažesnės. Kaip bebūtų, originaliai vietoj 500€, turėjome 2 000€. Tai buvo puikus žingsnis į priekį. Deja, kažkaip sugebėjome žengti 4 atgal.

(O kas buvo prieš 2 000€? Jei akcijos išlaikomos metus ar ilgiau, tuomet 0% mokesčių. Žinoma, tai buvo per mažai, kiekvienas supranta.)

Lietuva neskatina žmonių taupyti

UK turi specialią sąskaitą. Tiesą sakant, net kelis jos tipus. Bet esminis dalykas tas, kad per metus galima įnešti iki 20 000£. Tai vadinama ISA. Nuo pinigų padėtų į tokią sąskaitą, niekada nereiks mokėti jokių mokesčių. T.y., tie anksčiau aprašyti limitai taikomi tik tada, jei pinigai laikomi kažkur kitur.

ISA limitas auga proporcingai ekonomikai/algoms. Pvz., pirmą kartą kai juo naudojausi, tai buvo viso labo ~11 000£. Šie metai pirmi, kai jis 20 000£.

Mano kuklia nuomone jis kiek didokas po paskutinio padidinimo. Taip nutiko turbūt todėl, kad būstas čia toks brangus, kad žmogus galėdamas įnešti tik 11 000£, niekad tam nesutaupytų (bei dividendų limitas buvo sumažintas nuo 5 000 iki 2 000£).

Lietuva ir vidurinė klasė

Vienintelis būdas turėti vidurinę klasę, tai leisti žmonėms turėti pakankamai pinigų. Net priešingai, dauguma žmonių yra morkos nesugebančios nei mesti rūkyti nei nepaimti greitųjų kreditų, todėl ne tik reikia suteikti tokius įrankius kaip lengvatos, ISA sąskaitos, bet dar skleisti reklamą/propagandą.

Pvz., UK esant, natūralu pamatyti reklamą Skype programoje su tekstu „Ar žinai, kad gali susigrąžinti mokesčius už tai ir tai?“, „Ar žinai, kad kiekvienas darbdavys privalo leisti kaupti pensiją privačiai?“ ir t.t. Paspaudus ant tokios reklamos nueinama į oficialų valstybinį puslapį, kur viskas trumpai ir aiškiai pateikta.

Pabaiga

Visad žiūriu optimistiškai į gyvenimą, kad ir kur teks gyventi po Brexit’o, man vis tiek bus gerai 🙂

Share
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
P2035

Na kodėl taip pesimistiškai 🙂 Taip pas mus iki uk/us lygio dar toli toli. Na europinėjr dalyje tokia jau sistema sodra+PSD valstybė renka mokesčius bet duoda sveikatos apsauga ir pensija. Mano nuomone geriau būtų privati medicina ir kaupimas pensijai bet tai praktiškai neįmanoma nes visus dabartinius pensinkus tektų vežti rogutėm į mišką, o pas mus tiek miškų nėra kad 1/3 populiacijos išvežti 🙂 Plius toks mokesčių pakeitimas bus avsoliučiai nepopuliarus. Jau ko verti II pakopos nacionalizavimo užmojai. Kol nebus dešiniųjų valdžios nelauk kažko teigiamo šia linkme 😉 Bet aš turiu vilties kad 10-20m perspektyvoje bus teigiamų poslinkių šioje vietoje 🙂 Pasikeis kartos ir viskas bus gerai. Kantrybės.

pastebiu

Lietuvoje lengvata 500 eur palūkanoms + 500 eur pajamoms iš kapitalo prieaugio, ir nemanau, kad tai mažai. Suteikus dideles lengvatas dalis žmonių dar greičiau turtėja, atsiranda didelė socialinė atskirtis. UK nėra sektinas pavyzdys laimingos šalies, lygiuotis reikia į Švediją, Norvegiją. Privati medicina didesnei daliai žmonių reikštų mirtį susidūrus su brangiu gydymu, tuotarpu dabar gydomi visi tais pačiais resursasi, bet turtingesni gali nusipirkti ir valstybės nekompensuojamų, alternatyvių gydymo būdų. Lietuvoje gyvenimas labai pigus ir mokesčiai gudresniems (kaip Tamsa blogo autorius) yra visai menki, galima susireguliuoti, kokia forma tu dirbi. Pvz. gauni minimumą ir tuo patenkini visus reikalavimus gauti gydymui ir kaupti stažui pensijai/gydymui, kai nebedirbsi. Tam išleidžiama 498,48EUR šiai dienai, o į rankas gauni 335,3eur. Sutikite, minimalios pensijos ir medicininio draudimo užsitikrinimas už 498,48-335,3=163,18eur yra nedaug. O likusius galima išsiimti kaip pvz dividendus, kas nedidelės įmonės atveju (apyvarta iki 300000EUR) kainuoja 5% pelno mokesčio ir 15% gyventojų pajamų mokesčio viso 19,25 (procentai nesusideda jei kam iš skaitančių neaišku – iš 100 eur -5 eur pelno o likusi suma -15% GPM)
Esu lengvai gyvenantis, bet suprantu, kad solidarumas reikalingas, žmones kaltinti tinginyste yra neetška, juk paralitikų nekaltiname už jų negalią. Proto negalia irgi pasireiškai nuo sunkios formos kurią visi pripažįstame iki pvz tinginystės ir nevalyvumo, kas irgi yra savotiška proto negalia ir turi būti ne peikiami ją turintys, o mokomi geru pavyzdžiu, žodžiu ir parama finansiškai.

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x