Brexit’as vagia mano pinigus, tuo tarpu man Lietuvoje gyventi per brangu

Onuškio dvaro griuvėsiai ir motociklas

Įžanga

Norėčiau šįkart pasidalinti pamąstymais apie Brexit’o žalą bei faktą, kad grįžti į Lietuvą per brangu.

Neplanavau tam daryti atskiro įrašo, bet berašant vieną pastraipą, pasirašė kelios.

P.S. tikslas nėra objektyviai apžvelgti kiekvieną kategoriją/skirtumą. Paliečiau tuos taškus, kurie man asmeniškai labiausiai krinta į akis.

Eikime prie esmės

Neseniai paskelbiau naujausią savo turto vertę.

Įdomu pastebėti tai, kad svarais turtas paaugo nepilnai 6 000£, tačiau litais viso labo 5 500Lt! Kitaip tariant, litas vertas daugiau nei vienas svaras 😉

Žinoma, taip skaičiuojant, tai euras 4x brangesnis nei svaras (nes eurais paaugo tik 1 600€).

Taigi, mano alga krito 22% nuo Brexit’o pradžios, t.y., kiek daugiau nei penktadaliu. Turint omeny, kad UK rinkoje teišleidžiu absoliučią mažumą, visa tai atsispindi mano portfelio vertėje.

Tie pinigai, kurie buvo investuoti prieš kritimą, liko apsaugoti, nes portfelio vertė kyla tiek, kiek krenta svaras. Deja, visos naujos investicijos geba įpirkti 22% mažiau.

(Čia taip pat atsakymas visiems, kurie nuolat klausia apie valiutos rizikas)

Kas bus toliau?

Jei vertintume tik pajamas iš darbo, o svaras nukristų dar 10%, man pasidarytų nuostolinga likti Londone.

Mažesnės išlaidos pragyvenimui bei praktiškai tokia pati alga verstų rinktis gyvenimą Lietuvoje.

Tačiau yra vienas didelis bet.

Mokesčiai Lietuvoje yra didžiuliai asmenims, kurie siekia finansinės nepriklausomybės. Pvz., UK 11 000£ akcijų pelno yra neapmokestinami, tada atskirai 2 000£ dividendų neapmokestinami, bei yra atskira suma palūkanoms (indėliai ir peer to peer skolinimas), kuri mano atveju maža – 500£ (nes dėl algos esu tarp aukštus mokesčius mokančių individų).

Ką turi Lietuva?

Juokingą 500€ limitą visoms trims kategorijoms kartu sudėjus! Pagal UK mokestinę sistemą galėčiau neišleisti nė cento gyvendamas kuklų gyvenimą iš investicijų. Tuo tarpu pagal LT taisykles, valstybei pastoviai reiktų atverti piniginę. Bei dar prisidėtų tas kvailas Sodros mokestis.

Suprantama, pajamos Lietuvoje yra mažesnės, todėl neapmokestinamos sumos turėtų būti mažesnės. Kaip bebūtų, originaliai vietoj 500€, turėjome 2 000€. Tai buvo puikus žingsnis į priekį. Deja, kažkaip sugebėjome žengti 4 atgal.

(O kas buvo prieš 2 000€? Jei akcijos išlaikomos metus ar ilgiau, tuomet 0% mokesčių. Žinoma, tai buvo per mažai, kiekvienas supranta.)

Lietuva neskatina žmonių taupyti

UK turi specialią sąskaitą. Tiesą sakant, net kelis jos tipus. Bet esminis dalykas tas, kad per metus galima įnešti iki 20 000£. Tai vadinama ISA. Nuo pinigų padėtų į tokią sąskaitą, niekada nereiks mokėti jokių mokesčių. T.y., tie anksčiau aprašyti limitai taikomi tik tada, jei pinigai laikomi kažkur kitur.

ISA limitas auga proporcingai ekonomikai/algoms. Pvz., pirmą kartą kai juo naudojausi, tai buvo viso labo ~11 000£. Šie metai pirmi, kai jis 20 000£.

Mano kuklia nuomone jis kiek didokas po paskutinio padidinimo. Taip nutiko turbūt todėl, kad būstas čia toks brangus, kad žmogus galėdamas įnešti tik 11 000£, niekad tam nesutaupytų (bei dividendų limitas buvo sumažintas nuo 5 000 iki 2 000£).

Lietuva ir vidurinė klasė

Vienintelis būdas turėti vidurinę klasę, tai leisti žmonėms turėti pakankamai pinigų. Net priešingai, dauguma žmonių yra morkos nesugebančios nei mesti rūkyti nei nepaimti greitųjų kreditų, todėl ne tik reikia suteikti tokius įrankius kaip lengvatos, ISA sąskaitos, bet dar skleisti reklamą/propagandą.

Pvz., UK esant, natūralu pamatyti reklamą Skype programoje su tekstu „Ar žinai, kad gali susigrąžinti mokesčius už tai ir tai?“, „Ar žinai, kad kiekvienas darbdavys privalo leisti kaupti pensiją privačiai?“ ir t.t. Paspaudus ant tokios reklamos nueinama į oficialų valstybinį puslapį, kur viskas trumpai ir aiškiai pateikta.

Pabaiga

Visad žiūriu optimistiškai į gyvenimą, kad ir kur teks gyventi po Brexit’o, man vis tiek bus gerai 🙂

Share

5 Atsakymų/ai į “Brexit’as vagia mano pinigus, tuo tarpu man Lietuvoje gyventi per brangu”

 1. P2035 parašė:

  Rgp 19, 17 at 10:31

  Na kodėl taip pesimistiškai 🙂 Taip pas mus iki uk/us lygio dar toli toli. Na europinėjr dalyje tokia jau sistema sodra+PSD valstybė renka mokesčius bet duoda sveikatos apsauga ir pensija. Mano nuomone geriau būtų privati medicina ir kaupimas pensijai bet tai praktiškai neįmanoma nes visus dabartinius pensinkus tektų vežti rogutėm į mišką, o pas mus tiek miškų nėra kad 1/3 populiacijos išvežti 🙂 Plius toks mokesčių pakeitimas bus avsoliučiai nepopuliarus. Jau ko verti II pakopos nacionalizavimo užmojai. Kol nebus dešiniųjų valdžios nelauk kažko teigiamo šia linkme 😉 Bet aš turiu vilties kad 10-20m perspektyvoje bus teigiamų poslinkių šioje vietoje 🙂 Pasikeis kartos ir viskas bus gerai. Kantrybės.

 2. Povilas Panavas parašė:

  Rgp 19, 17 at 11:20

  Dar kiek pamąsčiau apie left ir right.

  Reikia būti per vidurį. Laukinis kapitalizmas ir jokių socialinių garantijų nieko neduotų. Visiška kvaila lygybė (čia šneku apie tokias kvailas idėjas kaip vyrų ir moterų santykis turėtų seime būti 1:1, tarsi lytis, ar odos spalva staiga pradėtų suteikti papildomas teises vietoj to, kad žmonės būtų vertinami pagal gebėjimus) bei dideli mokesčiai neleistų kapitalizmui vystytis ir žlugdytų.

 3. Povilas Panavas parašė:

  Rgp 19, 17 at 11:15

  Pabaigiau juk labai optimistiškai 🙂

  Taip, toli iki UK lygio, todėl tie limitai neturėtų būti UK lygio. Tačiau problema tame, kad žengiame žingsnį į priekį, o tada keturis atgal (čia apie 500€ vietoj 2000€, tiek apie kažkokias kvailas kalbas apie naikinti privačias pensijas, tiek apie tai, kad įmokos jau seniai turėjo būti pakeltos, nes kitaip žmonės nesukaups pakankamai. Tai ir Sodrai šakės, ir privačiai šakės, jei niekas nesikeis).

  Na, pokyčiai turi būti palaipsniui daromi. Privati pensija vienintelė išeitis, ir įmokos į ją turi didėti, kartu mažėjant išmokoms iš Sodros. Tai vienintelis kelias išvengti „bankroto” ar nesveikai didelių mokesčių, kad išmokėti pensijas.

  O kodėl mokesčių mažinimas būtų nepopuliarus sprendimas? 🙂 Galvojau, kad žmonėms patinka daugiau pasilikti pinigų kišenėj.

  Galėtų greičiau tos kartos keistis 😉

 4. pastebiu parašė:

  Rgs 17, 17 at 12:11

  Lietuvoje lengvata 500 eur palūkanoms + 500 eur pajamoms iš kapitalo prieaugio, ir nemanau, kad tai mažai. Suteikus dideles lengvatas dalis žmonių dar greičiau turtėja, atsiranda didelė socialinė atskirtis. UK nėra sektinas pavyzdys laimingos šalies, lygiuotis reikia į Švediją, Norvegiją. Privati medicina didesnei daliai žmonių reikštų mirtį susidūrus su brangiu gydymu, tuotarpu dabar gydomi visi tais pačiais resursasi, bet turtingesni gali nusipirkti ir valstybės nekompensuojamų, alternatyvių gydymo būdų. Lietuvoje gyvenimas labai pigus ir mokesčiai gudresniems (kaip Tamsa blogo autorius) yra visai menki, galima susireguliuoti, kokia forma tu dirbi. Pvz. gauni minimumą ir tuo patenkini visus reikalavimus gauti gydymui ir kaupti stažui pensijai/gydymui, kai nebedirbsi. Tam išleidžiama 498,48EUR šiai dienai, o į rankas gauni 335,3eur. Sutikite, minimalios pensijos ir medicininio draudimo užsitikrinimas už 498,48-335,3=163,18eur yra nedaug. O likusius galima išsiimti kaip pvz dividendus, kas nedidelės įmonės atveju (apyvarta iki 300000EUR) kainuoja 5% pelno mokesčio ir 15% gyventojų pajamų mokesčio viso 19,25 (procentai nesusideda jei kam iš skaitančių neaišku – iš 100 eur -5 eur pelno o likusi suma -15% GPM)
  Esu lengvai gyvenantis, bet suprantu, kad solidarumas reikalingas, žmones kaltinti tinginyste yra neetška, juk paralitikų nekaltiname už jų negalią. Proto negalia irgi pasireiškai nuo sunkios formos kurią visi pripažįstame iki pvz tinginystės ir nevalyvumo, kas irgi yra savotiška proto negalia ir turi būti ne peikiami ją turintys, o mokomi geru pavyzdžiu, žodžiu ir parama finansiškai.

 5. Povilas Panavas parašė:

  Rgs 20, 17 at 20:38

  Labas,

  labai puikus komentaras. Padeda pažvelgti abiems pusėms kitu kampu.

  Pagooglinus kelias minutes nepavyko nei patvirtinti, nei paneigti, kad yra 1 000€ lengvata iš viso (500 dividendams ir palūkanoms, kiti 500 kapitalo prieaugiui). Labai smagu, jei iš tiesų ji dviguba nei maniau.

  Bet prisiminkime, kad pradžioje buvo taip, kad išlaikai metus akcijas, nieko nemoki (akivaizdu, kad absurdas). Tada įvedė 3 000€ legnvatą, tada ją sumažino iki 500€. Va čia ir bėda. UK turi 11 000£. Pagal Lietuvos algas 3 000€ skamba gerai.

  Tokiu būdu negalima susitaupyti, ar sukaupti kapitalo būstui.

  Taip pat, pritariu, kad kas nutiko Londone, nėra sektinas pavyzdys. Todėl straipsnyje ir parašiau, kad dabartiniai limitai mano nuomone per dideli net atsižvelgiant į dabartines algas.

  Kaip bebūtų, lieku prie savo, kad 500 ar 1 000 limitas yra per mažas Lietuvai. Dar geresnis variantas būtų lengvatinės sąskaitos, kur kasmet kažkiek pinigų įdėti galima, bet jokių mokesčių niekad nemoki. Tai kur kas geriau, nes leidžia ramiai kaupti pinigus būstui, pensijai, ar kam kitam.

  Kartu neleidžia nutikti situacijoms, kai kažkas praturtėja mokesčių nėmokėdamas. Be to, kadangi privalai įnešti pinigus kasmet (jei neįneši, parandi tą sumą, ji nepersikelia). Tokiu būdu, tai skatina kiekvieną gyventoją taupyti. Tai būtų didžiausia vertybė.

  Lietuvoje medicinos būsena tokia, kad arba eini privačiai, arba numirsi belaukdamas, jei tau kas nors kitas nei peršalimas. UK panašiai. Tad visiškai nesutinku su šia komentaro dalimi.

  Dabar pereikime prie 498,48€ minimalios algos. Lietuvoje dar gal rinka neišvystyta, bet manau, kad už 163€ per mėnesį galima privačiai geriau apsidrausti.

  Be to, Sodra bus bankrutavusi iki to laiko, kol man reiks. Visos šalys eina į privačias pensijas, nematau kito kelio. Reikia didinti įmokas į II pakopos ir mažinti Sodros. Kuo ilgiau tai atidėsime, tuo sunkiau bus.

  Dėl siūlymo steigti fiktyves įmones (5% pelnas, bei 15% dividendtai) bei taip mažinti mokesčius. Būtent to noriu išvengti. Noriu, kad kiekvienas žmogus galėtų susitaupyti nepradėdamas machinacijų. Palikime machinacijas tiems, kurie iš tiesų turi užtektinai pinigų bei gali jomis užsiimti. Kalbu apie paprastą žmogų, kuris uždirba 1000-5000 per mėnesį. Sumoka krūvą mokesčių nuo algos. Dabar reiktų jam padėti apsaugoti tuos pinigus.

  Pabaigai pridursiu, kad sutinku, kad mokesčiai yra reikalingi. Tiesiog, esu visiškai kitos nuomonės, kokie jie turėtų būti.


Palikite komentarą