3 mėnesiai Londone – įspūdžiai

Greenwich, London, United KingdomLondone jau praleidau tris mėnesius (2013.12.12). Trumpai papasakosiu, kas man labiausiai įsiminė.

Bankinė sistema

Prisimenu Ivetos straipsnį apie Kanadą, kuriame buvo parašyta, kad bankinė sistema kaip akmens amžiuje. Tai prie to galiu pridurti tik tai, kad gavau čekių knygelę! Dabar tereikia paauksuoto parkerio…

O su mano debetine Visa kortele norint atsiskaityti, pakanka kortelės numerio ir galiojimo datos. Nereikia jokio patvirtinimo kodo iš kitos kortelės pusės. Taigi, bet kurioje parduotuvėje, kurioje yra filmuojama, nuolat “pavagiami” kortelės duomenys. Šitą neseniai išsiaiškinau, kai pamėginau atsiskaityti ne Lietuviška kredito kortele, bet angliška debeto http://amazon.co.uk. Beje, ta pati situacija įvyko atsiskaitinėjant ir darbine kortele.

Prieš išvykstant, Lietuvoje įvyko priešingas dalykas, prieš galutinį apmokėjimą, dar pats Swedbankas paprašo suvesti paties pasirinktą slaptažodį. Norėčiau, kad ir čia taip būtų. Gal kas žino šitos problemos sprendimo būdų? Nes dabar galvoju, kad reikia atsidaryti antrą sąskaitą, prie kurios nebūtų priėjimo per kortelę ir visus pinigus laikyti ten.

Galima tęsti toliau. Kai pirmą kartą darai kam nors pavedimą, tai patvirtinimas vyksta taip, kad sulauki skambučio ir į telefoną turi suvesti kodą, kurį matai interneto naršyklėje. Sakyčiau, lėtas variantas, palyginus su elementaria 36 kodų ant kortelės sistema (juos moku atmintinai). Ilgai užtrunka išklausyti tą litaniją apie tai, kaip viską daryti, kas čia skambina ir t.t.

Visi atsipūtę ir labai mandagūs

Kaip rašiau pirmame įraše, matau, kad visi žmonės čia atsipalaidavę, nepersistengia, labai daug juokauja, dažnai vulgariai arba paaugliškai. Tačiau taip pat sunkiai dirba. Tikrai jaučiasi, kad viskas kitaip nei Lietuvoje. Iš vienos pusės atrodo, kad tai priešingybė profesionalumui ir produktyvumui, bet sprendžiant pagal šalies ekonomiką, viskas vyksta kiek kitaip.

Be to, visi nuolat vieni kitiems dalina komplimentus kaip „Puiki idėja!”, „Šitai puikiai suprogramuota”, „Gerai padirbėjai su tuo ir anuo”. Man toks įspūdis, kad jie taip sako visada. T.y., automatiškai atmeti beveik viską ką sako.

Kitas dalykas, kad vos tik koks mažmožis įvyksta, visi iškart puola tarti „sorry”. Tokiose pačiose situacijose Lietuvoje net  oj” nepasakytum. Pvz., atidaro kas nors kitas duris, pro kurias ketini eiti ir jau atsiprašinėja. Tai nei jis galėjo matyti, kad einu, nei man sutrukdė, nes duris atidarė. Bet kažkodėl vis tiek išgirsi „sorry”. 

Be to, vieni kitiems duris atidarytas palaiko, nors kitas žmogus net už 10-30 žingsnių. Tiesiog neįprasta.

Gamta, oras ir tvarka

Patinka, kad visur gražūs parkeliai, kiemeliai sutvarkyti ir žali. Labai ilgai laikosi žalia spalva. Tiesa, pradedu pasiilgti sniego, kurio tikiuosi pavyks rasti Lietuvoje vasarį ar kovą.

Malonu išeiti pasivaikščioti ar pabėgioti. Naktį nėra jokių baimių, kad kas užpuls ar ką padarys. Vieną kartą išėjau pabėgioti ir nepasiėmiau telefono, tačiau sugalvojau grįžti kitu keliu. Tai po to teko klausti kažkokių vaikinų apie 21h, kurie rūkė žolę, kaip man grįžti namo. Jiems buvo juokinga, kai paaiškinau, kad toj vietoj gyvenu, o ne šiaip man į tą stotelę nueit reikia 🙂

Lietus yra kitoks. Jei lyja, tai skėtis menkai padeda. Tačiau beveik visad tai nei lietus, nei dulksna, kažkoks tarpinis variantas, turbūt geriausia tiesiog vaikščioti su kapišonu.

Anglų kalba ir žmonių ego

Jau papasakojau apie jų mano manymu perdėtus komplimentus ir kartu galbūt nenorą sakyti tiesą į akis. Tai paklausus jų, ar aiškiai šneku angliškai, man buvo labai tvirtai užtikrinta, kad viską supranta ir puikus mano anglų kalbos lygis.

Iš kitos pusės, esu visiškas „gerietis”. Neatsimenu, kad būčiau susipykęs su bendradarbiu ar klientu. Londone per gana trumpą laiką, sugebėjau užrūstinti du kolegas. Man net nesuvokiama kodėl, nes abi situacijos buvo visiškai kasdienės. Abiem atvejais tai kilo tikrai ne dėl mano gebėjimo kalbėti angliškai ribotumo.

Interneto nerasta, telefono ryšys padrikas

Sunku trumpai tai apibūdinti. Bet Londono internetui iki Lietuvos interneto turbūt kokių 10-20 metų reiks vystytis. Tiksliau, turbūt bus išrasta kokia nauja bevielė technologija ir tada internetas galbūt bus normalus. Šneku tiek apie greitį, tiek apie tai kaip dažnai jis mėgsta neveikti.

Telefono ryšys irgi prastas. Rodo 5 padalas iš penkių, pradedi su kuo šnekėti per skype (naudojant mobilų internetą) ir kažkaip lieka viena padala. Gana dažnas atvejis, kad stringa sms’ai. Čia kaip Lietuvoje prieš kokius 5-10 metų.

Buvo pora savaitgalių, kai nebuvo galima skambinti, bet internetas telefone veikė. Taigi, nei telefonų, nei interneto Londone nėra. Tiesa, jei matuoji interneto greitį, kad ir iš to paties telefono, tai gauni įspūdingus 3G greičius (4G mano tel.nepalaiko). Tačiau, kai realiai ką nors siuntiesi ar atidarinėji puslapį, tai tokio greičio tu nematai. Kvepia sukčiavimu. Tuo tarpu, jei Lietuvoje tu testui pasirenki užsienio serverį, tai torentai tau ir siunčia tokiu greičiu, kokį testas parodė.

WP_20131102_015Minimalus atlyginimas

Gyvenu taupiai, vedu išlaidų žurnalą. Todėl galiu pasakyti, kad kas čia dirba už minimalų atlyginimą, tai nieko nesutaupo. Visą atlyginimą reikia pakloti pragyvenimui. Tad, jei norima dirbti nekvalifikuotą darbą, reikėtų pasirinkti mažesnį miestelį, kur yra kažkokių fabrikų ir nuomos kainos mažos. Galbūt dar galima mėginti miesto pakraščius.

Mokam 800 svarų (3200 Lt) už vieną kambarį, dviejų kambarių bute. Gyvenu nei per toli, nei per arti centro (rytuose, antra zona). Tuo tarpu minimali alga yra ~900 svarų.

Atlikau dar šiek tiek matematikos. Kad apsimokėtų man dirbti Londone, reikia uždirbti bent 7000 Lt, arba geriau jau tada likti Lietuvoje. Tiesa, primenu, kad atvykimo pagrindinės priežastys nebuvo pinigai.

Mokesčių sistema pažengusi

Dėl mokesčių išskaičiavimo tai tenka pagirdi Jungtinę Karalystę. Vietoj visų buhalterinių nesąmonių, egzistuoja centrinė sistema, kur įmonė tiesiog įveda tavo duomenis, kiek nori tau algos mokėti ir gauna atsakymą, kiek turi išskaičiuoti mokesčių iš tavęs.

Taigi, nereikia įmonei nei krūvos buhalterių, nei klaidų jie įvels. Pvz., nuolatinė problema Lietuvoje, kad gauni skirtingo dydžio algą kas mėnesį, ar dar kokią nuomos sutartį turi. Tai visad tenka ką nors primokėti valstybei finansinių metų pabaigoje, kai pildomos deklaracijos. Neįmanoma gerai mokesčių apmokėti. Tada reikia su darboviete aiškintis, kad jie daugiau turi tau pinigų pervesti. Oficialiai juk tu esi mokesčių skolingas valstybei, o ne įmonė.

Taip pat, turbūt daugelis žino, kad, jei Lietuvoje neišdirbi pilnų metų, gali deklaruoti mokesčius ir tau kitais metais perves permokėtus mokesčius. Čia viskas daug sumaniau! Nieko laukti nereikia: pradėjus dirbti pirmą kartą, kiekvieną mėnesį tiesiog išskaičiuoja per mažai mokesčių bei palaipsniui juos didina. Todėl gali džiaugtis didele alga iškart. Tiesiog puiku!

Biurokratija

Jei kas mano, kad Lietuvoje jos daug, tai tegu pabando Londone gyventi oficialiai ir viską daryti kaip priklauso. Man kaip programuotojui, viskas turi būti paprasta ir neturėtų būti beprasmio darbo. Čia taip nebūna. Turi visokius adreso patvirtinimus gauti, sudeklaruoti milijoną kartų kur gyveni, milijonui skirtingų įmonių, savivaldų ir t.t.

Beje, laiško, kad aš nesu ieškomas nusikaltėlis bei nesu padaręs rimtų nusižengimų taip ir negavau.

Share
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
IT

http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Lithuania&country2=United+Kingdom&city1=Vilnius&city2=London – jei žiūrėti finansiškai, tikriausiai kraustytis vien dėl pinigų matyt neapsimoka jei dirbi IT.

IT

Duotoje nuorodoje yra palyginimas – jei LT uždirbi 6400 LT, tai norint išlaikyti tokį patį pragyvenimo lygį Londone reikėtų uždirbti beveik 4000£. Iš pažįstamų, kiek turiu dirbančių UK IT srityje, retas kuris uždirba virš 3000£. Nors turi solidžią patirtį ir tikrai yra savo srities profesionalai. Tai atitiktų kažkur 4500 LT Lietuvoje – remiantis duota nuoroda.

Turint 4-5 metų IT darbo patirtį Lietuvoje didžioji dauguma uždirba virš 4000 LT. Remiantis tuo darau prielaidą jog neapsimoka važiuoti į Londoną vien dėl pinigų jei uždirbi apie 5000 LT Lietuvoje. Kadangi Londone uždirbsi santykinai mažiau jeigu vertinti gyvenimo kokybę ir išlaidų santykį tam.

Aišku aš nelyginu varianto kai aukojami patogumai dėl sutaupytų pinigų. T.y. 10 kilometrų važiuojama į darbą dviračiu, nuomojamas kambarys, o ne butas ir gyvenama bendrabučio sąlygomis. Pietauti nešamasi iš namų arba išvis nepietaujama. Teatrai, koncertai, restoranai nelankomi ir pan.

Čia šiaip subjektyvi mano nuomone. Norisi padiskutuoti 🙂

IT

Aš irgi šnekėjau apie atlyginimą po mokesčių „į rankas”. Galbūt kalbama apie skirtingas IT sritis, todėl skirtingi ir atlyginimų rėžiai. Aš savo ruožtu kalbu apie Java ir .NET programuotojus (sertifikuotus ir patyrusius su nemažiau 4 metų patirtimi) užsienio kapitalo įmonėse Lietuvoje – Visma, Tieto, Exigen, Adform, iTree, SEB Bank, Swedbank, Affecto, IBM, Microsoft, Barcleys ir kt. Šiose įmonėse – mano žiniomis patyrusių specialistų atlyginimai perkopia minėtą 4000 litų į rankas ribą.

UK atitinkamai tokį atlyginimą gauti „atvykėliams” tikriausiai yra labai sunku, į juos vis tiek žiūrima ne taip kaip į „grynakraujus” Anglus. Čia mano subjektyvi nuomonė 🙂

IT

Man taip pat ne pinigai svarbiausi. Jei man šiuo metu būtų svarbiausi pinigai aš irgi jau būčiau UK ar kitur vakaruose. Tiesiog diskusija apie mokamus pinigus:)

Man buvo smalsu ir netikėta, kai pasakei, jog manai, kad LT nedaug yra uždirbančių 4000 LT ir daugiau IT srityje. Dabar paaiškėjo, jog viskas dėl to, jog mes kalbėjom apie skirtingas programuotojų grupes. Viena grupė dirbanti LT kapitalo ir rinkos įmonėms, kita – užsienio kapitalo.

Kadangi aš šnekėjau apie įmones užsienio kapitalo, tai pabandysiu argumentuoti, kodėl 4000 LT yra normalus atlyginimas vidutiniam patyrusiam programuotojui.

Užsienio kapitalo įmonės sukuriamos vertės pardavimo kaina ženkliai skiriasi. Kai dirbi užsienio projektuose, tavo darbo valanda klientui užsienio rinkos kainomis (UK, DE, US, SE, DK, NO) vidutiniškai yra 80 EUR už valandą. Todėl atitinkamai ir atlyginimą tau tokios įmonės gali mokėti didesnį nei LT rinkos įmonės, nors tu ir esi tokių pačių gabumų vidutinis programuotojas, kuris LT įmonėje gautų 2000-3000 LT. Kadangi LT įmonės tave parduoda už ~800 LT per dieną ir tai tik jeigu tai valstybinis LT projektas už EU lėšas 🙂

Todėl džiaugiuosi, jog ateina į mūsų šalį vis daugiau užsienio kapitalo įmonių, kurios gali mokėti gerus atlyginimus už gerai atliktus darbus. Todėl keletas mano pažįstamų dirbančių IT srityje jau grįžo iš UK į LT. Tikiuosi grįš ir daugiau 🙂 Anksčiau ar vėliau, kai užsidirbs ar kai nusibos UK.

Dėl sertifikatų – jų irgi yra įvairių.. Vieni paremti grynai patirtimi. Reikia įrodyti, jog turi pakankamai patirties (realių situacijų, projektų, savo srities žinių), atitikti tam tikrą profesionalumo lygį, pvz.: https://www.opengroup.org/opencits/cert. Kiti technologijomis – Java, .NET, Spring ir pan. Man asmeniškai pasiruošimas technologijų egzaminams suteikė gilesnių žinių kaip veikia pati technologija, kadangi praktikoje vistiek ne visas galimybes išbandai ir bent trečdalio dalykų nežinai. Tad naudos tai tikrai duoda. Darbo pokalbyje gal tai ir neišskiria tavęs iš kitų, bet kaip minėjau – pačiam naudinga.

Dėl magistro – čia tas pats kas diskutuoti ar geriau aukštojo mokslo diplomas ar užtenka ir profesinio mokymo. Priklauso nuo situacijos.. Aš asmeniškai magistre išmokau greitai mokytis, atlikti įvairias sudėtingas užduotis, derinti darbą ir intensyvų mokymąsi, pačiupinėti skirtingas technologijas nei kad naudojau darbe, susipažinti su akademiniu pasauliu iš arčiau. Patobulinti bendravimo įgūdžius – sklandžiai reikšti mintis, kas taip pat labai praverčia darbe. Aišku tai priklauso ir nuo konkretaus žmogaus, buvo tokių, kurie ir nieko neišmoko…nei bakalaure nei magistre.

Technologijos keičiasi kasdien, sukuriama šimtai naujų įrankių ir bibliotekų, tad nesvarbu, jog šiandien gerai moki vieną, rytoj galbūt reikės jau naudoti kitą. Tad sugebėjimas greitai mokytis ir prisitaikyti mūsų profesijoj yra būtinas.

IT

Žinios, kurios nepriklauso nuo technologijų dažniausiai ateina iš patirties. Paskaičius protingų knygų kurios rašo apie tai vis tiek reikia mokėt pritaikyti konkrečiai situacijai 🙂

Online kursai yra gerai, tik kartais ten nepaaiškina, kodėl daroma taip, o ne kitaip, best practises nemoko ir t.t.

Dar girdėjau, kad dideli pinigai mokami labai siauros sudėtingos srities ekspertams – tarkim security, aeronautika, AI ir pan 🙂

Jo – šauni diskusija 🙂 Ačiū.

Saulius

Povilai, ačiū, kad pasidalinai įdomus, informatyvus straipsnis, o ir komentaruose naudinga diskusija. Kas dėl atlyginimų, tai galiu patvirtinti, kad ir lietuviško kapitalo įmonės moka 4000+ LT į rankas, ypač jei tai senior developer. Taip pat galiu patvirinti, jog dideli pinigai mokami siauros specializacijos programuotjams pvz. kaip SAP ABAP programuotojai, skelbimo pvz. ir orientacinis atlyginimas:
http://uzdarbis.lt/t262603/sap-abap-programuotojas/

Iš praktinių, koncentruotų kursų rekomenduoju:
http://www.pluralsight.com/training

Bandyčiau teigti jog tam tikru atžvilgiu šie kursai yra naudingiau nei Microsoft sertifikatai.

Yra net 15h kursas apie įvairius design patterns 🙂

Kaip ir Povilas, atkreipčiau dėmesį į fundamentalus. Išmok bent vieną programavimo kalbą gerai (kas tai yra diskusijų klausimas) ir mano nuomone tu jau mokėsi kitos programavimo kalbos 50-60% sintaksės konstrukcijų. OOP principai tie patys, web applikacijų fundamentas stovi ant HTTP protokolo, mokėk jį žinosi kaip veikia web aplikacijos. Mokėk generic SQL ir tu jau mokėsi bent pusę Oracle, MySQL, MS SQL sintaksės konstrukcijų. Programavimo kalbų features kalbose atsikartoja, kompiliatoriai rašomi gi pagal tas pačias taisykles ir dėsnius ir t.t.

BET tobulėjimas, naujų technologijų įsisavinimas ir kuo greitesnis is a must. Tas greitis ir atsirando iš to, kad tu žinai fundamentalus.

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x