Kaip efektyviau išnaudoti smegenis (Kaip efektyviau mokytis ir dirbti) I

Manau, kad kiekvienas yra pastebėjęs, kad tam tikrais momentais viskas darosi ir mąstosi daug greičiau ir lengviau. Čia pateikiu pagrindinius būdus efektyvesniam smegenų panaudojimui. Kadangi straipsnis didelis, tad padalinau jį į dvi dalis. Antroji dalis pasirodys kitą savaitę.

Vanduo

Pirmiausia verta žinoti, kad ~80% smegenų yra vanduo. Kita vertus net 70% viso žmogaus kūno yra vanduo. Taigi, vanduo svarbus visoms organizmo funkcijoms.

Smegenų procesai vyksta dėka vandens. Taip pat su vandens pagalba yra pašalinami įvairūs toksinai, kurie kenkia smegenims. Todėl tai vienas jautriausių organų vandens trūkumui.

Vandens trūkumo poveikis smegenims

Buvo atlikti tyrimai, kaip vandens trūkumas veikia žmogaus mąstymą. Nustatyta, kad suprastėja orientacija, atminties gebėjimai, suvokimo lygmuo ir dėmesio koncentracija. Įdomiausia, kad tiriamieji asmenys patys to nepastebėjo ir manė, kad jie protauja lygiai, kaip ir tada, kai nejaučia troškulio.

Kiek reikia vandens

Teigiama, kad vidutiniškai žmogui reikia 2,5 litrų vandens per dieną. Apie 1 litrą žmogus „sugeria” valgydamas. Tad papildomai išgerti tereikia 1,5 litro. Be to, vandenį reikia gerti nedideliais kiekiais – po pusę ar pilną stiklinę. Tokiu būdu vanduo greičiau įsisavinamas.

Fizinis krūvis stipriai padidina reikalingo vandens kiekį. Sportuojant geriausia gerti vandenį dar prieš tai, kai pajuntamas troškulys, nes tai signalas, jog organizmas pritrūko vandens. Geriau iš anksto prisotinti organizmą skysčiu.

Yra du būdai tiksliam vandens kiekiui apskaičiuoti:

Vienai kilo kalorijai – 1 ml skysčio per dieną. Tai yra, jeigu per dieną kūnas sunaudoja apie 2500 kcal , reikia suvartoti apie 2500 ml skysčių;

35 ml skysčių vienam kūno svorio kilogramui: pvz. 70 kg x 35 ml = 2450 ml;

Vanduo ir maistas

Svarbu žinoti, kad geriausia gerti vandenį ne vėliau kaip 30-45 min. prieš valgį ir ne anksčiau kaip 1-2h po jo. Vanduo trukdo kito maisto virškinimui. Tai pagrįsti galima labai paprastu, logišku argumentu. Skrandyje rūgštis ir fermentai sudaro tam tikrą kiekį viso skrandžio turinio, kuo jų koncentracija didesnė, tuo greičiau vyksta virškinimas. Tuo tarpu į virškinimo sistemą pripylus daug vandens virškinimo fermentų koncentracija mažėja, tokiu būdu žymiai sulėtėja virškinimas.

Miegas

Miego metu smegenys apdoroja dienos metu gautą informaciją – kaip sako Tony Buzan – sudėlioja į lentynėles.

Be to remiantis regeneracijos teorija, miego metu ilsisi visi organai. Po miego visos organizmo funkcijos atliekamos veiksmingiau nei prieš tai.

Miego trūkumo poveikis organizmui

Pirmiausia miego trūkumas paveikia protavimo procesus. Tačiau iš tiesų neigiamai įtakoja visą organizmą, net kraujo sudėtį:

 • Suprastėja atmintis – anksčiau įgauta informacija dar neapdorota iki galo, o naujajai nėra vietos;
 • Sunku susikaupti ir sutelkti dėmesį;
 • Sudėtinga planuoti;
 • Sulėtėja reakcija;
 • Sumažėja nuovokumas;
 • Greičiau fiziškai pavargstama;
 • Sumažėja cukraus gamyba ir jo kiekis kraujyje;
 • Ir t.t.

Ilgalaikis miego stygius sukelia dar rimtesnes pasekmes. Pavyzdžiui, žmogaus pastoviai miegančio mažiau nei 7 valandas per parą organizmas funkcionuoja taip, tarsi jis būtų nemiegojęs nuo paros iki trijų. Įdomu, kad žmogus geba apsiprasti su tokia savijauta ir laikyti ją visiškai normalia.

Kiek reikia miego

Dažniausiai teigiama, kad žmogui vidutiniškai reikia 8 valandų miego per parą. Bet šis kiekis kiekvienam žmogui yra šiek tiek skirtingas. Be to, didelis fizinis krūvis ar žymus papildomo intelektinio darbo kiekis didina reikalingo miego kiekį.

Jei norite apskaičiuoti, kiek jums vidutiniškai reikia miego, galite apsilankyti čia – kiek tau reikia miego. Siūlyčiau metodą, kai visada keliatės vienodu metu. Taip keliantis porą savaičių, organizmas pats pabunda kelios minutės prieš žadintuvą. Be to, vakare priklausomai nuo dienos darbų nuovargis ir miego poreikis pasireiškia skirtingu metu, tad užduotis išsimiegoti pakankamai tampa paprasta. Pakanka eiti miegoti, kai užsimanote, o keltis tuo pat metu.

Sportas ir mankšta

Visi žinom, kad mankštintis yra naudinga. Bet ar dažnas gali pasakyti, kuo konkrečiai tai padeda? Tad jums tai priminsiu. Galbūt žinant šią informaciją, padidės motyvacija tai daryti.

8 priežastys kodėl verta mankštintis:

 1. Papildomas žvalumas ir energingumas;
 2. Mažiau streso;
 3. Gražesnė fizinė išvaizda
 4. Geresnė miego kokybė;
 5. Geresnė sveikata: mažina tikimybę sirgti kraujagyslių ligomis, diabetu, artritu, osteoporoze, nutukimu ir kitomis;
 6. Malonumas gaunamas sportuojant;
 7. Ugdoma valia ir ištvermė;
 8. Stiprina kaulus ir raumenis;

Visos šios priežastys veda prie to, kad gebėsime efektyviau mokytis ir dirbti, nes būsime energingesni ir sveikesni. Na, ar jau užsimanėt sportuoti? 😉

Kaip mankštintis

Didžiausią efektą turi reguliari mankšta: 4 – 6 kartai per savaitę po 30-60 minučių. Tokia mankšta per daug nenuvargins fiziškai, tačiau duos visus teigiamus rezultatus, surašytus viršuje.

Sekantis straipsnis šia tema yra čia.

Share

16 komentarų į “Kaip efektyviau išnaudoti smegenis (Kaip efektyviau mokytis ir dirbti) I”

 1. Ruvi parašė:

  Sau 07, 10 at 21:35

  Puikus priminimas kiekvienam 🙂 Ačiū 🙂

 2. Povilas Panavas parašė:

  Sau 08, 10 at 10:09

  Ačiū, kad skaitot ir domitės 😉

 3. Ruvi parašė:

  Sau 08, 10 at 21:49

  Pauliau, visada įdomus kito žmogaus požiūris, kartais daug ką pamatai kitaip 🙂 . Kaip tik dabar skaitau Vydūno darbus apie fizinį aktyvumą, taigi į temą 🙂
  Čia pirma dalis, kaip supratau? Lauksiu tęsinio 🙂 ..

 4. Povilas Panavas parašė:

  Sau 08, 10 at 23:05

  Jau įpratau, kad žmonės painioja mano vardą su Paulium. Matyt, kitiems tai panašūs vardai. Tačiau esu Povilas 😉

  Taip, tai pirma dalis. Antroji bus ketvirtadienį, kaip ir visi kiti straipsniai 😉

 5. Loreta parašė:

  Sau 11, 10 at 20:10

  Nu ačiū, turėsiu ką per anglų k. pamoką papasakot;)

 6. Povilas Panavas parašė:

  Sau 11, 10 at 20:20

  Visada prašom, Loreta 🙂 O kokia tiksli pasakojimo tema?

 7. Ruvi parašė:

  Sau 12, 10 at 12:25

  Atsiprašau, Povilai 🙂 pasitaisysiu 😉

 8. Kaip efektyviau išnaudoti smegenis arba Kaip efektyviau mokytis ir dirbti II parašė:

  Sau 14, 10 at 01:15

  […] dalis yra čia – Kaip efektyviau išnaudoti smegenis (Kaip efektyviau mokytis ir dirbti) I. Joje aptariami šie aspektai: miegas, sportas ir mankšta bei […]

 9. Aure parašė:

  Vas 02, 10 at 19:58

  Dėkui už tokius įrašus. Na vis reikia žmogui spyrio subinėn kad pasijudintų. Atrodo viskas seniai žinoma bet vis ai, kada nors… Reik susiimt pagaliau!

 10. Povilas Panavas parašė:

  Vas 02, 10 at 21:32

  Dabar intensyviai domiuosi MLM ir taip akivaizdžiai pamačiau, kokią didelę įtaką mums turi aplinka: ji mus iškrauna arba pakrauna. Todėl kartais taip šaunu gauti gerą spyrį į užpakalį 😉

  Sėkmės, Aure, tu gali! 🙂

 11. Lolita parašė:

  Geg 13, 10 at 17:22

  Povilai,
  ar jus turite puslapi arba issamesne informacija apie miego, fizines veiklos, mitybos ir aplinkos poveikio smegenu veiklai?

 12. Povilas Panavas parašė:

  Geg 14, 10 at 08:18

  Labas, Lolita 🙂 Neturi konkrečiau nei čia ar pateiktose nuorodose parašyta. Ačiū, kad domitės 😉

 13. Studentas parašė:

  Spa 30, 10 at 23:43

  labai dziugu
  kad pagaliau radau ko senai ieskojau.
  Be to radau daugiau nei ieskojau.
  Aciū Povilui, čia daug geru straipsniu.
  Db laisvu laiku einu ne i delfi o cia. Cia daug geriau 😉

 14. Povilas Panavas parašė:

  Lap 01, 10 at 20:37

  Labas, Studente 😉 Tavo žodžiai man glosto širdį. Ačiū 😀

 15. lina parašė:

  Bal 23, 12 at 12:38

  P.s. O as kiek zinau tai smegenis sudaro 90Proc. vandens;)

 16. Kaip efektyviau išnaudoti smegenis arba Kaip efektyviau mokytis ir dirbti II | Asmeninio tobulėjimo blogas | Saviugda | Motyvacija parašė:

  Gru 03, 19 at 23:11

  […] dalis yra čia – Kaip efektyviau išnaudoti smegenis (Kaip efektyviau mokytis ir dirbti) I. Joje aptariami šie aspektai: miegas, sportas ir mankšta bei […]


Palikite komentarą